Kars'a Veda Ederken-2. Bölüm


Yazının birinci bölümüne Kars'a Veda Ederken-1. Bölüm başlığına tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Azeriler, Kürtler, Terekemeler ve yerliler. Kars'ta yaşayan insanlar kendilerini bu isimlerle tanımlıyorlar. Kişisel ve kültürel özellikleri, kullandıkları dil, adetleri birbirinden farklılık gösteriyor. Azeriler Azerbaycan'dan gelip yerleşmişler Kars'a, şehir merkezinde etkinler. Terekemeler Kafkasya'dan gelen insanlar. Köylerde, şehir merkezinde hayatlarını sürdürüyorlar. Kürtler ve yerliler köyde de, şehirde de var. Zaman zaman gruplar arasında anlaşmazlıklar olabiliyor(eskiden daha fazla oluyormuş). Bu anlaşmazlıklara rağmen samimi, içten diyaloglar da var gruplar arasında.

Kars Osmanlı'nın son devirlerinde Rus egemenliği altına girmiş. Meşhur 93 harbinde sonra, 40 sene Ruslar hüküm sürmüş şehirde. Günümüz Kars’ında Rusların izleri hala hala belirgin; taş binalar, caddeler, yaşam tarzı.

Kars tarihi ile de ilgi çekici bir öneme sahip. Orta Asya’dan akın akın Anadolu’ya gelen ceddimiz evvela Kars’a uğrar, yol Kars’tan geçer. Malazgirt Zaferi ile kapılar açılmadan evvel Sultan Alpaslan Kars’ı(Anı) fetheder. Anı o dönemin en gelişmiş, kalabalık şehirlerinden olup, Ermeni Krallığının başkenti konumundadır. Ticaret yollarının da üzerinde bulunması dolayısıyla kalabalık ve gelişmiştir. (Anı Harabeleri yazısına buradan ulaşabilirsiniz) 

Kars soğuğu ile meşhur şehrimiz, kar ile, tipi ile.  Soğuğu hafızalara karı, tipiyi getirse de bunların yanısıra bir de kaz var, Kars ile özdeşleşen. Ayağı kar gören kazın daha lezzetli olduğunu anlatmak için kullanılan, ’Kazın ayağına kar değmeden…’ sözü Kars, kar ve kaz arasındaki ortak kaderi ifade ediyor. Bu yüzden kaz kışın daha çok kıymetleniyor. Kışın sert geçen günlerinde hayat mücadelesi hayli zorlaşıyor. Ancak kışın da kendine has güzellikleri olabiliyor. Çıldır Gölü kış mevsiminde Kars için ilgi çeken yerlerden. Buzun üstünde mangal yapanları, at arabası ile gölün üstünde dolaşanları görmek mümkün olabiliyor. Gene Sarıkamış kayak tesisleri kış aylarında yoğun olabiliyor. Sarıkamış, ismi şehitlerimizle birlikte anılan, vatan sevdasının ruhumuzda yaptığı etkiyi hatırlatan dokusuyla Kars’ın bir ilçesi. Onbinlerce şehidimizin nidaları dağlarda yankılanırken, dik yamaçlardan dökülecekmiş gibi duran kar yığınları insanın içini ürpertiyor. Sarıkamış’ta şehitlerin hatırasını yaşatmak için her sene Şehitleri anma etkinlikleri düzenleniyor.(Etkinlikle alakalı yazı için tıklayın).

Kars’a giderken yolculuğumuzun bir kısmı Aras Nehri kıyısında seyreder. Şehre veda ederken, son kez Aras kıyısından geçtim. Derin düşüncelerin, karmaşık duyguların ortasında Aras gibi bulanık ve hayatın akışına kendini bırakmış olarak. Kars’ta geçen seneler. Hatıraları her zaman taze kalacak günler, simaları her zaman canlı kalacak insanlar; iş arkadaşları, gönül dostları, öğrenciler, Kars’ta Yaşayan Sivaslılar.

Not: 2/2
Arif ÖZTÜRK
Arif ÖZTÜRK

Psikolojik Danışma ve Rehberlik, Blog Yazarı

18 yorum:

 1. Yine çok güzel, bilgilendirici bir yazı olmuş :) Kalemine sağlık ^_^

  YanıtlaSil
 2. Etnik köken farklılıkları kimi zaman ayrıma sebep olsa da aslında güzel bir birleşime sebep olabilir. Farklı gelenekler, kültürler... En çok Terekemeleri merak ettim...
  Kars ve Sarıkamış... Nasıl olurda unuturum. Şehitin olduğu yer bir nevi cennetin olduğu yer gibi gelir bana. Ne mübarek topraklardır şimdi oralar. Biraz daha Kars hakkında yazmaya devam ederseniz bir gün kendimi orada bulabilirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dediğiniz gibi kültürel farklılıklar var. Kültürü zenginleştiren farklılıklar...
   Sarıkamış, her karışı şehitlerimizele hemhal olan topraklar.
   Kars hakkındaki yazılarım bugün itibariyle bitti inşallah :)
   Değerli yorumunuz için teşekkürler

   Sil
 3. Gerçekten, üstte yorum yapan kardeşim gibi ben de Kars'ın her şeyini çok merak ettim. İstanbul insana bu duyguları vermiyor. Çok güzel anlatmışsınız. Keyifle okudum. Konya'lıyım ama Kars'lı olsam daha sevinirdim herhalde. Saygılar, kaleminize sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için. İçimden geldiğince, dilimin döndüğünce anlatmaya çalıştım :)

   Sil
 4. Çok ilginç eski dönemlerde Kars Ermeni Krallığının başkenti konumundamış..Ticaret şehri Kars..O dönemlere gidip görmek lazımmış.. :) Kars'ı gene iyi anlatmışsınız..Kaleminize sağlık..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim :) O dönemlerde Kars'ın(Ani) çok kalabalık olduğu, önemli bir ticaret merkezi olduğu söyleniyor..

   Sil
 5. Arada saçmalamak lazım blogunu keşif etkinliğinden geliyorum, ve sizi takibe aldım. bende beklerim, sevgiler...
  www.soslubadem.blogspot.com.tr

  YanıtlaSil
 6. Yazınız sâyesinde bilgilendim teşekkürler. Bu arada "Anı" mı "Ânî" mi doğrusu acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Halk arasında Ani diyorlar. Akademik çevreler doğrusunun Anı şeklinde olduğunu ifade ediyor.

   Sil
  2. Rice ederim. Ben teşekkür ederim :)

   Sil
 7. çok güzel bilgilendirici bi yazı efenim, ellerinize sağlık.

  YanıtlaSil
 8. 40 sene ruslar hüküm sürmüş ilk defa duydum

  YanıtlaSil