Film Tavsiyesi: Mucize( Wonder)


Farklı iç dünyalar, farklı problemler, farklı beklentiler… Her kişinin hayata bakış açısı farklı, hayattan ve insanlardan beklentileri farklı. Filmin başrolü Pullman olsa da bireysel farklılıkların hayatın her yerinde olduğu mesajını vermesi açısından yan karakterlerin rolü çok önemli.

Adım Aggue Pullman. Gelecek yıl beşinci sınıfa başlayacağım.
Ve daha önce hiç gerçek bir okula gitmediğim için …
…korkudan taş kesilmiş gibi hissediyorum. 


Yaşıtlarına göre fiziksel farklılıkları, yüzünde şekil bozuklukları olan,  Auggie Pullman annesinin zorlaması üzerine ortaokula başlar. O döneme kadar evde eğitim alan Pullman, yüzündeki şekil bozukluğu sebebi ile okuldaki diğer öğrencilerin dikkatini çekecektir. Zengin bir hayal dünyası olan Pullman, çoğunlukla astronot kaskı ile gezmekte, yüzündeki şekil bozukluğuyla öğrenciler tarafından dışlanmaktadır.
Dört Karakter
Filmin başrolünde Pullman olsa da film dört karakterin verdiği mesajlar ile ilerliyor. Bu dört karakterden ilki, Pullman. Yüzündeki şekil bozukluğu ile ailenin merkezinde iken okulda öğrencilerin meraklı bakışlarından başka gördüğü bir şey yoktur. Bu haliyle farklı bir dünyanın kapılarını bize aralamakta.
Jack Will: Tembel diye tabir edilen öğrencilerden biri Will. Oldukça hareketli, sportif hareketlere yatkın. Spor okuluna gitmek isterken aile ve çevre faktörü ile bu okula gelmiş. Tembel diye tarif edilen bir örencinin iç dünyasına yolculuk insana çok şey katacaktır. Filmde rolü ve verdiği mesajları ile en önemli gördüğüm karakter Jack Will.
Via: Pullman’ın ablası, liseye devam ediyor. Pullman doğuncaya kadar ailenin merkezinde. Pullman doğunca ve şekil bozukluğundan dolayı ihtiyacı fazla olunca Via aile ilgisinden mahrum kalıyor. Kardeşini çok sevse de aile şefkatine ihtiyacı var. Bu haliyle her çocuğun ebeveyn ilgisine ihtiyacı olduğu mesajını veriyor. Ve daha fazlasını…
Miranda: Via’nın en iyi arkadaşı. Anne-babası boşanmış. Anne boşanmanın etkisiyle alkolik bir yaşam sürüyor. Baba başka bir evlilik yapmış. Miranda’nın sevgi, şefkat ihtiyacının yanında maddi ihtiyaçları da var.
Bu dört karakter ve diğer karakterler, birbirlerinin iç dünyasından habersiz. Her biri diğerinden daha fazla anlayış bekliyor. Herkes kendi halini biliyor, diğerinin halinden haberdar değil. Gerçek dünyada da böyle değil mi? Hepimiz kendi derdimizi büyük görürken, etrafımızdakilerden daha fazla destek ve anlayış bekliyoruz. Karşımızdaki kişinin de bir iç dünyası olduğu aklımıza geliyor mu ki?
Bu arada öğretmenlerin ve okul müdürünün verdiği mesajları hatırlatmak lazım. Bir okul müdürü nasıl olmalı? Okulda disiplin süreci nasıl olmalı? Bu konular için de izlenmesi gerekli diye düşünüyorum.

Eğitimciler ve ebeveynler özelinde herkes için tavsiye edeceğim bir film. İzleyin.

2018 © Arif Öztürk

18 Yorumlar

 1. Çok güzel bir film, siz de iyi ki önermişsiniz Arif Bey. Listemde film, henüz izleyemedim. Fragmanını gördüğüm gibi hemen ne kadar seveceğimi tahmin ettim tabii :)
  Kaleminize sağlık :)

  YanıtlaSil
 2. Merhaba,
  Gerçekten de kısa ama öz o kadar çok şeyi iyi vurgulamışlar ki...
  Ailece izlenmeli böyle filmler.

  YanıtlaSil
 3. Ailecek izlenecek bir film anladığım kadarıyla. İzlenecekler listesine ekleyeyim. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 4. Bu filmi izlemiş, çok da beğenmiştim. Çok isabetli bir tavsiyede bulunmuşsunuz Arif Bey. Teşekkürler :))

  YanıtlaSil
 5. Geçtiğimiz hafta izledim bu filmi. Hem ağladım, hem güldüm. Konunun birkaç kişinin ağzından işlenmiş olması bakış açılarıyla ilgili ne kadar çok şey söylüyor. Söylenmeyeni anlatıyor adeta bu film. Ellerinize sağlık. İyi ki bu filmi tanıtmışsınız.

  YanıtlaSil
 6. Ooo, hüzünlü bir konusu varmış:( insanın evladının böyle kaskla dolaşmayı gerektirecek kadar şekil bozukluğuyla doğması çok kötü:((çocuğunu mu teselli etsin? Başka çocukların acımasız alaylarından mı korusun? Çok zor, izlemek isterim bu filmi, emeğine sağlık.

  YanıtlaSil
 7. Henüz izlemedim ama hem sizin yazınız hem yorumlar izlenesi bir film olduğunu gösteriyor, teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 8. Çok merak ettim şimdi,en kısa zamanda izlenecekler listeme ekliyorum.Teşekkürler:)

  YanıtlaSil
 9. Konu iyiymiş, çok film seyretmem ama merak ettim doğrusu. Çocuklarla ilgili her şey ilgi alanımdadır. Teşekkürler bilgi için kardeşim. Sağlıcakla :)

  YanıtlaSil
 10. İzlenecekler listeme bir film daha eklendi :)

  YanıtlaSil
 11. Kesinlikle eğitimciler için izlenmesi gereken bir film /ya da okunmas gereken bir kitap.
  Çıkartılacak öyle dersler var ki!

  YanıtlaSil
 12. Ben de yeni film arıyordum.İzleyeceğim hemen :)

  YanıtlaSil
 13. O zaman izleme listesine alalım. Çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
 14. Izleme listemde olan bir film umarim yakin zamanda izleyebilirim 😊

  YanıtlaSil
 15. Kitabı gibi etkileyici sanırım. Çok güzel yorumlamışsın ♥
  Sevgiler ve mutlu hafta sonları..

  YanıtlaSil
 16. Senin önerinle izlediğim bu filme henüz yeni bir post yazmadım ama yazacağım uygun bir ara:)

  YanıtlaSil
 17. İzleyeceğim. Tavsiyeniz için teşekkürler.

  YanıtlaSil