Ad Code

Responsive Advertisement

İlmi sima Nedir? Fizyonomi Nedir?


Geçtiğimiz günlerde ilmi sima hakkında okumalar yaptığımı ifade etmiştim. İlmi sima nedir? Bu sorunun cevabını ve tarihsel sürecini mümkün olduğunca kısa bir şekilde izah etmeye çalıştım. 

İlmi sima kısa tanımıyla vücut yapısından hareketle karakter analizi yapılmasını ifade eder. Vücut yapısı ve karakter arasında doğal bir irtibat olduğu inancı ile ortaya çıkan ilmi sima batıda ve bilimsel terminolojide fizyonomi, doğu terminolojisinde ise ilmi feraset, ilmi kıyafet gibi isimlerle bilinir. Bilimsel temelden yoksun olduğu eleştirileri yapılsa da özellikle istihbarat ve güvenlik, satı ve pazarlama alanlarında ilmi sima verilerinden faydalanılmaktadır.

Filozoflar bu alana ilişkin açıklamalar yaparken, İslam âleminde bazı ulema ilmi sima bilgilerini kullanmışlardır. Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri Marifetname isimli kapsamlı eserinde ilmi sima konusuna da temas etmiştir:

‘Allah insanı en güzel şekilde süsleyip nurlandırmıştır. Bunun yani sıra, insanlari şekil ve karakter olarak değişik yaratmıştır. Sonra lütuf ve inayeti ile şekli karakterin ve azayı(organları) da ahlakın belirtisi kılmıştır. Böylece, insan önce kendi görünümünden kendi karakterini tanımlayarak ihtimam ile ahlakını güzelleştirir.’

Eski Yunan’da da bu alana ilişkin çalışmalar olsa da fizyonominin temellerinin Çin’de atıldığı görüşü kabul görmektedir. Çinliler yüz biçimlerine göre karakter özelliklerini ve başarı düzeylerini tespit etmeye çlışmışlardır. Çin’den sonra fizyonomi ile ilgili farklı görüşler ortaya çıkmış olsa da Çin ekolünde önemli bir yer kaşlar, gözler, ağız, burun ve kulaklar diğer ekollerde de önemli yere sahiptir.

Yüz okuma ile;
 •          Duygusal durumlar,
 •          Arkadaşlık,
 •          Ketumluk,
 •          Karar verme becerileri
 •          Merhamet ve zalimlik gibi özelikler hakkında bilgi edinmek mümkündür
Okuma Önerileri
 • İskender Fahreddin, Fizyonomi (Eski bir eser)
 • Erol Göka-Murat Beyazyüz, Gerçek İnsanın Yüzünde Yazar mı?
 • Halid Ziya Uşaklıgil, Ruhun Lisanı: İlmi Sima
 • Mustafa Bin Bali, Yüzler Hali söyler
 • Erzurumlu İbrahim Hakkı, Marifetname (İlgili Bölüm)

2018 © Arif Öztürk

Yorum Gönder

14 Yorumlar

 1. İnsanın mimiklerinden kendini ele vereceğine inanıyorum. Gerçekten incelendiğinde alaycı bakışları, kıskançlığı farkedebiliyorsunuz. Fakat kaş, göz şekli, kafa yapısı veya el ayak formundan bir insanın karakteri anlaşılabilir mi? Bu beni biraz düşündürüyor. Çünkü yaratılışla ilgili bir şey. Kimsenin elinde değil kendisini şekillendirmek.
  Bir de maya meselesi var gerçi. Buna inanıyorum. Mesela sürekli haram yiyen kişilerin veya veled-i zinanın kendini ahlaken düzeltememesi vs.
  Galiba sadece kendi halimize değil de geçmişimize bakmamız da gerekiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsanın mimiklerinden kendini ele vermesi bilimsel olarak tespit edilen şeyler arasında. Bu konuda jest ve mimikler üzerine yapılmış araştırmalar mevcut. Gerçekten bir noktaya kadar tespit etmek mümkün. Ancak kaş, göz, yüz şekli vesaireden çıkarım yapabilmek benim de aklımı kurcalıyor. İslam uleması ilmi simayı gizli ilimler kategorisinde ele almış. Falcılık vs. şeylerin yüz okuma ile mümkün olabileceği görüşü ile ilmi simaya müspet bakmayanlar da olmuş.
   Maya meselesi de biyoloji ve psikoloji de kalıtım etkisi olarak ifade ediliyor.

   Sil
 2. hımmm gerçekten de belli oluyor mu acaba yaaaa :) bunu gösteren test gibi bişi var mı kiii. marifetname ne kitap serisi ama ya müthiş diy mi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten belli olduğunu söyleyenler var. Fakat bunu anlayabilmek için gerçekten işin ehli olmak lazım galiba. O da çok zor gibi. Anlaşılan şeyler de subjektif yorumlar olmaktan öteye gitmeyecektir bence. Bir testi falan yok galiba. Varsa da bilmiyorum.

   Sil
 3. Bu konu hakkında çok yorum yapmak istemiyorum ama Arif Abi sanki ben biraz çözebiliyorum gibi. İlk başta ön yargım var sanmıştım ama değilmiş. İnsanları tanıdıkça ilk gördüğüm anda kafamdaki düşüncelerin doğru çıkmışlığına çok şahit olduğum var. Gerçekten iyi bir şey değil.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dikkatli bir gözlem ile tecrübe edilebilecek bir durum olabilir. Zaman zaman ben de benzer şeyler yaşıyorum.

   Sil
 4. Marifatnamede; yazılanlar ile, insanların itham edilmemesi gerektiği de yazıyor. Ağır itham içeren bulgular var zira. Ama yazılırken de, kulağının şurası şöyle olan hırsızlığa ''yatkın'' olur gibi ibareler var. İlle de olacak diye değil ama o dönemde karşılaşılan insanlar arasında ki ortak özelliklere dikkat edilmiş gibi geliyor bana. Çok uzun zaman önce baktığım için net bir şekilde hatırladığımı söylemiyorum ama aklımda bu şekilde muhafaza etmişim.

  İstemsizce yaptığım ve çekindiğim fiziksel özellik, dudak yapısı. Acımasızlık hissiyatı oluşturuyor bende. İnsanların en saklayamadığı nokta olan gözlerde mühim. Mesela seri katillerin fotoğraflarında, gözler bana hep aynı gibi gelmiştir.

  Güzel konular...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gözler ve dudaklar çok önemli oluyor gerçekten. Marifetnamede de ifade edildiği insanları itham etmemek lazım. Özelde böyle tespitler yapılmış olsa da bu durumu genele uyarlarken tedbirli olmaz lazım.Katkı için teşekkürler...

   Sil
 5. Aslinda cok dikkat edince anlasilabilir ama iyi gizleyenler de var 😂😂😂

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gizleyebilmek bir şekilde mümkün olacaktır.

   Sil
 6. İnsanın kalbinin güzelliği veya karalığı illaki suratına sirayet eder. özellikle gözler kişinin ne olduğunu yansıtır.

  kaynağını hatırlayamıyorum ancak kimi Devletlerin yaptığı araştırmalarda suçluların profil (portre) fotoğraflarından teşhiş edilebilme oranının hayli yüksek olduğunu göstermiş.

  birde kendi gözlemim olarak, yıllarda içki (alkol) kullanmış insanlarda, alkolu bıraksalar dahi kendilerini suratlarından ele verebiliyorlar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kalpdeki şeylerin yüze siret edebileceği önemli bir gerçeklik.. Birçok ülke suçlu profillerini belirlemede bu yöntemi kullanıyor.

   Sil
 7. Çok ilginç bir bilgi.Bu önerdiğin kitaplara da bakmak gerek.

  YanıtlaSil

Ad Code

Responsive Advertisement