Sineklerin Tanrısı

Vizyon Tarihi: 1990, ABD
Tür: Dram, Korku, Macera

Burası Hayal Kahvesi blogunda Sineklerin Tanrısı kitabına dair yorumu okuyup, filminden haberim olunca izleme listeme ekledim. Çok fazla film izleyen biri olmadığımdan filmi duymamıştım. Kitap her yerde karşıma çıkıyor. Okuma listeme eklemiş olsam da sıranın gelmesine beklemektense filmi izleyeyim dedim. İyi ki de izlemişim. Artık daha fazla film izleyeceğim. İzleyeceğim filmleri de bloglardaki yorumlara göre seçeceğim. 

Filmin 1963’te, bir de 1990’da olmak üzere iki yapımı var. Benim izlediğim 1990 yapımı. Okyanus üzerinde uçakları düşen Amerikan askeri okul öğrencileri ıssız bir adaya düşerler. Sayıları otuzu bulmakta, aralarında yetişkin bulunmuyor. Adadaki ilk günlerinde demokratik bir şekilde seçtikleri liderleri öncülüğünde adada yaşama uyum sağlıyorlar. Avlanıyorlar, oyun oynuyorlar, yaktıkları ateşin nöbetini tutuyorlar. Bir süre sonra düzen bozuluyor. İçlerindeki eğlence isteği ile isyan ve vahşilik harekete geçiyor; düzen yerine eğlenceyi ve vahşiliği tercih ediyorlar. Ralph düzeni savunan grubun lideri olarak kalırken, Jack peşine takılanlarla karşı tarafın lideri oluyor.

Jack ve Ralph

Bundan sonrası iyi ile kötünün, düzen ile vahşiliğin, medenilik ile barbarlığın mücadelesi şeklinde devam ediyor. Düzeni savunan grup ile vahşiliği savunan grup, sayıca birbirlerine yakın olsa da vahşi grup güçlendikçe, düzeni savunan grupta kimse kalmıyor. Son iki kişiden biri de vahşileşen grup tarafından öldürülünce, düzeni savuna kişi tek kalır: Grubun lideri Ralph. Vahşilerin kendini linç etme koşturmacasında kaçmaya çalışırken, kendilerini bulmaya gelen askerler ile karşılaşır.
Filmi beğenerek izledim. Güzel bulduğum bir filmdi. Nasıl geçtiğini bile anlamadan film bitti. Düşündürücü, çocuk bile olsa insanın iç dünyasındaki iyilik ve kötülüğü, düzen arayışı ve vahşiliği, hayatta kalma mücadelesini gözler önüne seren bir film. 


20 yorum:

 1. Çok methini duyup. kitabını okuyamamış ve filmini izleyememiştim bir türlü. çok ilginçmiş konusu. Çok teşekkürler. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlginç bir konusu var. Yorum için teşekkürler :)

   Sil
 2. Son dönemlerde ben de duyuyorum bu filmi :) Notlarım arasına aldım :)

  YanıtlaSil
 3. Duygusal bir filme benziyor, izlemeye değer! :)

  YanıtlaSil
 4. Filmi izlememiştim listeye aldım teşekkürler..

  YanıtlaSil
 5. Çok uzun zaman önce kitabini okumustum. Nette bulursam filmi de izleyeyim 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Filmi netten izledim ben 😊
   Yorum için teşekkürler.

   Sil
 6. Ben de filmi şimdi sizden gördüm ve listeme ekledim, müsait bir zamanda izlemeye çalışacağım :) Öneri için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 7. Kitabı karşıma çıkıyordu fakat okumaya vaktim olmamıştı. Film de dikkatimi çekti, boş bir vakitte izleyeceğim ^_^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitabı bende okumadım. Film güzel ama. Yorum için teşekkürler :)

   Sil
 8. Kitabını okumadan izlemeyi tercih etmesem de izleyeceğim inşallah. Teşekkürler. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Önce kitabı okuyup sonra izlemeyi bende seviyorum. Bu filmde aceleci davrandım :)

   Sil
 9. Son zamanlarda özellikle yeni yapılacak filmi ile gündemde olan bir kitap. Demek artık okumanın zamanı geldi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yeni çıkacak filmden haberim yoktu. Teşekkürler...

   Sil
 10. Arif kardeşim, ben de sizin gibi düşünüyorum. Blog yazmanın en güzel yanı da bu zaten. İnanın merak ettim. Konu ilgimi çekti. Özet için teşekkürler. Emeğinize sağlık. İyi pazarlar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle Ece abla. Yeni şeyler öğreniyoruz :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.