Liderlik


Liderlik ve Lider Kişinin Özellikleri

Liderlik ve etkili yönetim meselesine dair bir sürü özellik sıralanabiliyor. İyi bir dinleyici olmaktan, olumlu rol model olmaya kadar bir çok özellik liderlik becerileri arasında sayılıyor. Hakikaten liderlik becerileri bir çok kişilik özelliğini içinde barındırıyor. Liderlikle alakalı tartışılan çok özellik olsa herkesçe malum bir şey var ki, liderlik öğretilmez, öğrenilir. Bu yazıda bilhassa eğitime liderlik becerileri üzerinde durulacaktır.

Lider Kişinin Özellikleri

 1. Eğitim hikayedir; eğitimde ve liderlikte hikaye çok önemlidir. Anlatmak istenen şeyler hikaye ile daha iyi anlatılabilir. Hikaye ile insanları etkilemek daha kolay olabilir.
 2. Olduğun gibi görünmek: Lider kişinin olduğu gibi görünmesinin lüzumunu ifade eder. Riyaya kaçmadan olduğu gibi görünen ve davranan kişiler daha iyi liderlerdir.
 3. Şeffaflık: Liderin şeffaf olması, farklı görüşlere açık olması, emretmeden yönetebilme becerisine sahip olmasıdır. 
 4. Takım oyunu; Yapılan işlerde bir takım vardır. Takımdakilerin farklı rolleri bulunur. Lider olan kişinin takıma ayak uydurabilen biri olması lazım.
 5. Sorumluluk: Lider olan kişinin sorumluluğu daha fazladır. Bu bakımdan sorumluluklarının farkında olmalıdır. ‘Unutma ki, yukarıdakiler aşağıdakiler kadar emin değildir’. Şeyh Edebali
 6. Uyumluluk: Lider kişinin farklı ortamlara ve gruba uyumunu ifade eder.
 7. Kararlılık: Lider kişi kararlı ve tutarlı olmalı. Kendisi ile çelişen fitler yapmayacağı gibi, yapmak istediği şeyler için kararlı olmalı.
 8. Şaşırtabilmek: Lider kişi yaptıkları ve yapacakları ile insanları şaşırtabilmeli. 
 9. Olayları basitleştirebilmeli: Olayların çözümünde basitlik ilkesini benimseyip, farklı önerileri de aldıktan sonra basit ve uygulanabilen çözümler sunmalıdır.
 10. Vefa: Lider olan kişi vefalı olmalı, diğer insanlara tepeden bakmamalıdır
 11. Meselelere profesyönel yaklaşım: Meselelere amatörce ve tek açıdan bakmayıp, farklı açılardan ve profesyonel bir şekilde yaklaşmalı.
 12. Zamanı ve imkanları doğru yönetme: Zamanı iyi yönetebilen, elindeki fırsatları değerlendirebilen insanlar liderlik yapabilir.
 13. Güvenilirlik: Lider kişinin güvenilir biri olmasını ifade eder. İnsanların lidere güven duyması çok önemlidir.
 14. Değişime açıklık: Lider değişime ve yeni fikirlere açık olmalı, kendini yenileyebilmelidir.
 15. Bütünün parçası olmak: Lider, bütünün bir parçası olarak vardır. Lideri olduğu grubun bir parçasıdır. Bunun bilincinde olarak hareket etmelidir.
***
Bu yazı Gazi Üniversitesinden Dr. Sinan Demirtürk tarafından yapılan 'Liderlik' konulu sunuda aldığım notlara göre hazırlanmıştır. 

© 2018 I Arif Öztürk

16 Yorumlar

 1. Düşüncelerin ve dünya görüşlerinin farklı yanlarını düşünürsek, takım çalışmalarında bunları bir araya getirmek iyi bir liderin işi olmalı. Paylaşım için teşekkürler...

  YanıtlaSil
 2. Bazı konular birbirlerine benziyor, liderlik insanın içinde de olmalıdır. Güzel yazı olmuş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Liderliğin doğuştan gelen özelliklerle de alakası var mutlaka.

   Sil
 3. Liderlik ve otoriterizmi birbirine karıştıranlar için güzel bir yazı olmuş. Teşekkür ederiz...

  YanıtlaSil
 4. Çok güzel ve faydalı bir çalışma olmuş. Bu tür yazılar insanın ufkunu açarak farklı bakış açıları sunuyor.

  YanıtlaSil
 5. Çok faydalı bir yazı olmuş. İyi bir liderin bir çok özelliği barındırması gerekiyor bence de..Ama en çokta son maddede bahsettiğiniz gibi "Bütünün Parçası olmalı" diye düşünüyorum..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bütünün parçası olmak ve emretmeden yönetebilmek en önemli maddelerde bence. Teşekkürler :)

   Sil
 6. En çok 2. Maddeyi beğendim. Lider riyakar olmamalı ve ne oldum delisi olup kibirlenmemeli.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. NE oldum delisi olup yüksekten uçanlar da var maalesef. Liderlik konumunda olsalar da liderlik yapamıyorlar..

   Sil
 7. Aslan burcum geregi liderlik vasfim varmis :) ama direk lider olursam yapabilirim. Departmanda calisipta lider olursam bir zaman beraber calistigim kisilere liderlik yapmam. Yapamam yani insan olmanin geregi bu bence. ne kadar normal bu acaba 😀

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence yapılabilir. Olumlu iletişim kurup, takım ruhuna önem verilirse aynı departmandakiler de olsa problem olmaz :)

   Sil
  2. Hanım milletini bilmezsiniz siz burnunu kaşınsa saga sola kıvırsa hemen bak burnu bir karis havaya cikti bile derler. Yanlışlıkla şu yapılacak desen emirler basladi derler. Dogru iletisim kurmak biraz imkansiza kacior. Arkadaslik vasfını bir tık geride bırakip sadece lider olmadigin sürece cook zor :)

   Sil
  3. Söz konusu hanımlar olunca bir şey diyemeyeceğim :)

   Sil