Hadi be Oğlum! Film Yorumu


Dram filmlerini seven biri olarak Hadi Be Oğlum ile buradayım. Yaz ayından kalma telaşların bitmesi ile film izlemeye vakit bulabildiğimiz günlere geldik. Hadi Be Oğlum! bir dram filmi. Net bilgim olmasa da senaryonun gerçek hayattan alındığını düşünüyorum.

Ali(Kıvanç Tatlıtuğ) borçla aldıkları teknede babası ile geçimlerini temin etmeye çalışıyor. Bu sıralarda oğlu Efe hayatlarına dahil oluyor.

Efe’nin hayatına dahil olmasından sonra ise sevgi, sabır ve yaşam mücadelesi şeklinde hayatı devam ediyor. Efe’ye bir başına bakması, Efe’nin diğer çocuklardan farklı özellikler taşıması Ali’yi hayli yıpratsa da evlat sevgisi her şeyin üstünde geliyor.

Efe konuşmuyor, göz teması kurmuyor. Yalnızca kalemiyle ritim tutturuyor. Bu ritimlerin üst düzey piyano yeteceğinin habercisi olduğu ise sonraları anlaşıyor. Artık Efe’nin tek uğraşı oyuncak piyanosuyla nota tutturmak haline geliyor.

Sabır, sevgi, şefkat üçgeninde bir yaşam…

Ali’nin tek isteği ise evladının yüzüne bakması, bir kerecik kendisi ile iletişim kurması. Ali’nin hayallerini bu şekillendiriyor ve umudu her geçen gün kayboluyor.

Ali ile sabır yolculuğuna çıkmaya, umudu her daim canlı tutmaya ne dersiniz? Bu filmde bunu bulacaksınız!

Ayrıca filmin otizm hakkında farkındalık sağlayabileceğini söyleyebilirim. Her ne kadar filmde otizm tanısından bahsedilmese de Efe otizmli bireylerin özelliklerin taşıyor.

* Görseller google görsellerden alınmıştır.  

2018 © Arif Öztürk

10 Yorumlar

 1. Geçen gün televizyonda izledim. Fena değildi ama Efe nereden geldi? Kıvanç Tatlıtuğ'un evlendiğini filan görmedim, 1- 2 dakika belki çay koymaya filan gitmişimdir o arada mı kaçırdım bilemiyorum. Bebek nasıl oldu? Hiç anlamadım. Sonradan ünlü bir piyanist filan olsaydı çok daha iyi olurdu bence.
  Elinize sağlık:)

  YanıtlaSil
 2. Bu filmi yüreğim kaldırmaz diye gitmemiştim. Çocuklar söz konusu olduğunda çok etkileniyorum. İzler miyim bilemiyorum. Emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
 3. Notumu alayım. Sonrasında izlerim. Teşekkürler tanıtım için...

  YanıtlaSil
 4. Bu tür filmler duygusal olarak zorluyor insanı.

  YanıtlaSil
 5. izlemedim ama izlemek isterim..✔🙂

  YanıtlaSil
 6. İzledim bende bu yaz, hatta yazmaya başlamıştım yrım kaldı taslaklarda...
  Filmin bir tarafı eksik kaldı gibi geldi bana, keşke biraz daha detay işleselerdi hissine kapıldım ben...

  YanıtlaSil
 7. Dramlara cok üzülüyorum hemen aglarim zaten 😂

  YanıtlaSil
 8. Duygusal olarak bu ara biraz inişlerdeyim,ama not aldım,izleyeyeceğim :)

  YanıtlaSil
 9. Yorumum kayıp mı oldu bilmiyorum,not aldım,uygun zamanda izleyeceğim :)

  YanıtlaSil
 10. Bu tarz, farkındalık yaratan filmleri seviyorum.

  YanıtlaSil