7Gün7Bilgi- 7. Bölüm • Psikoloji/Sağlık


Bağımlılıklar temelde iki sebebi vardır: Haz alma ve acıdan kaçma. İnsanlar bir şeyler yaparak haz alacaklarını yahut acıdan kurtulacaklarını(geçici olarak) koşullanma yoluyla öğrenirler. Her türlü bağımlılığın temelinde bu iki sebebi görmek mümkündür.

 • Sağlık/Gıda

Ülkemizde bir senede 6 milyon ton kırmızı et tüketiliyor. Gene ülkemizde senede 3 milyon ton domuz eti üretiliyor. Helali Arama Stratejileri kitabı

 • Sağlık/Uyku

Yapılan bir araştırmaya göre güneş doğmadan önce uyanmak beyni olumlu etkiliyor. Güneş doğduktan sonra uyanan insanların beyninde hücreler arası sıvı birikmeleri oluşuyor. Bu durum zamanla beyin ödemine yol açabiliyor. Mustafa Ulusoy, Yakınlık kitabı

 • Tarih

Hindistan'ın İngiliz sömürgesi altında olduğu yıllarda İngilizler halktan birçok şey için vergi almaktadır. Bu vergilerden bir tanesi de tuvalet için uygulanmaktadır. Evlerinde tuvaleti olanlardan ayrıca vergi alınmaktadır.

 • Tarih/İslam/Hayvan Hakları

Peygamberimizden(sav) çok hadis rivayet eden zatlardan biri olan Ebu Hureyre(ra) kediyi incitmemek için yaptığı bir davranışla bilinir. Kedilere her zaman iyi davranan Ebu Hureyre(ra) bir gün otururken, hırkasının üzerinde kedi uyumaktadır. Ebu Hureyr'nin (ra) kalkması icap eder ve kediyi rahatsı etmek istemez.Şöyle bir çözüm bulur: Hırkanın birazını keserek kediyi rahatsız etmeden olduğu yerden kalkar. Bu sebeple kendisine Ebu Hureyre lakabı verilir. Ebu Hureyre: Kedilerin Babası.

 • Bir Söz

Kötülükler konuştukça artarken, iyilikler konuşulmadığı için azalır. Helali arama Stratejileri kitabından.

 • Kelime

Asalak: 1. Hayvan ve bitkinin dokularından beslenen, onu zayıflatan, parazit.
2. Başkasının sırtından geçinen

13 Yorumlar

 1. domuz eti miktarı çok şaşırttı beni ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu bilgi duyduğumda beni de şaşırtmıştı. O sebeple buraya dahil ettim. 'Ünlü firmanın ürünlerinde domuz eti çıktı' şeklindeki haberlerle açıklayabiliyorum ben durumu.

   Sil
 2. Kötülüklerin alıp yürümesine belki mani olamıyoruz ama iyilikler konuşulmuyor dememek için hikayeler bloğumu yapmaya çalışıyorum. Peygamberlerin, evliyaullahın hayatı bize de bir nebze sirayet eder belki.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısınız. İyilikleri konuşan insanlar da var mutlaka. Fakat genel bakınca kötülükler daha fazla ön plana çıkıyor gibi.

   Sil
 3. Müslüman ülkede üretilen domuz eti miktarı cidden içler acısı! :(

  YanıtlaSil
 4. Çok güzel bilgiler. Özellikle iyiliğin konuşulması gerektiğine katılıyorum.

  YanıtlaSil
 5. ''Kötülükler konuştukça artarken, iyilikler konuşulmadığı için azalır.''İhtiyacımız var buna...

  YanıtlaSil
 6. Domuz eti gibi daha neler neler var müslüman bir ülkede olmaması gereken.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Saymakla işin içinden çıkılacak gibi değil...

   Sil
 7. Iyilikleri ve güzellikleri de konusmali öne cikarmaliyiz.

  YanıtlaSil